Coğrafi Yapısı

        Balya, Balıkesir ilinin şirin doğası ile güzel bir ilçesidir.

        İlçe, gelişmişlik açısından ülkedeki 858 ilçe arasında, 653. sırada yer alıyor. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, Balıkesir ili sınırları içerisinde yer almakta olup, yönetim olarak ilçe statüsündedir. Kuzeyinde Manyas ve Gönen ilçelerinin yer aldığı Balya’nın, doğusunda Balıkesir Karesi ilçe, güneyinde İvrindi, batısında da Yenice (Çanakkale) ve Havran ilçeleri bulunmaktadır.    

       Yüzölçümü 952 km² olan Balya’nın %70’i kadarını dağlık alanlar, geriye kalanını engebeli alanlar oluşturur. İlçenin kuzey batısında Konak, batıda Ekizce, doğuda Akçal dağları uzanmaktadır. Bu nedenle sahip olduğu toprakların önemli bir kısmı tarım faaliyetlerine uygun değildir ve daha çok mera alanı olarak kullanılmaktadır. Bu mera alanında ise ağırlıklı olarak geleneksel yöntemlerle yapılan hayvancılık faaliyetleri sürdürülmektedir. Ortalama yükseltisinin 230 metre olduğu Balya’nın en yüksek tepesi doğusunda yer alan Akçal Tepesi’dir (642 m).
Balya’nın en önemli akarsuyu olan Kocaçay, Kaz Dağları’ndan doğarak İvrindi’den Balya sınırları içerisine girer ve Kocadere ile Orhanlar derelerini bünyesine aldıktan sonra, Manyas Gölü’ne dökülür.

Soru ve Görüşleriniz