Fen İşleri Müdürlüğü
Mehmet CURA

Özgeçmiş

1966 yılı Balıkesir ili, Balya ilçesi, Danişment köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı.1984 yılında Balıkesir 100.yıl Endüstri Meslek Lisesinden mezun oldu. Isparta Meslek Yüksek Okulu inşaat teknikerliğinden mezun olduktan sonra çeşitli iş kollarında çalıştı.

1999 yılında Balya Belediyesinde işçi olarak olarak göreve başladı. 2018 yılında Anadolu Üniversite İşletme bölümünden mezun olmuştur.2019 yılı Mart ayı itibariyle İmar ve Şehicilik Müdür Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Müdürlük Bilgisi

5393 Sayılı Belediye Kanunu ve Belediye Başkanının verdiği yetki çerçevesinde Belediyemiz Fen İşlerinde her türlü yatırım harcamalarının ihale dosyalarının hazırlaması, istihkak kesin hesap işlerinin ifası, imar kanunu ve yönetmelikleri kapsamında bilumum imar işleri, Belediyenin ve halkın yapım, imar işleriyle diğer buna benzer günlük işler bu serviste düzenlenip, takip, ikmal ve ifa olunmaktadır.

Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü 1 müdür, 1 sözleşmeli memur(inşaat mühendisi), 1  teknik personeli, 3 kadrolu işçi, 27 hizmet alımı personeli ile hizmet vermektedir.

Müdürlüğümüzün sorumluluk alanları ve başlıca çalışmalarımız şunlardır;

Müdürlüğün yetki ve hizmet alanında kalan yapı, tesis, onarım, inşaat ve hizmetlerin yıllık yatırım, plan ve programlarını yapmak. Söz konusu hizmet ve yatırımların ihale edilmesini, kontrollük işlerinin yürütülmesini sağlamak.Yapı tesis onarım ve inşaat işlerinin kontrollük işlerinin yürütülmesini yapmak veya yaptırmak,Hizmet ve yatırımlar için gerekli olan malzeme, iş makinesi, yedek parça vb. Diğer ihtiyaçların teknik şartnamelerini hazırlamak/ hazırlatmak ve temin etmek.İmar Kanunun 18. maddesine göre uygulaması ve altyapısı tamamlanmış yolları açmak.Açtığı yolların tekniğine uygun olarak temel ve üst kaplamalarını yapmak ve ya yaptırmak.Alt yapı ve üst yapı konusunda ilimizde faaliyette bulunan diğer kurum ve kuruluşlar ile koordinasyonu sağlamak için periyodik toplantılar yaparak altyapı işlerinin koordinasyonunu ve takibini yapmak.Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere tekniğine uygun asfalt üretimini yapmak veya yaptırmak bu konuda gerekli alımları yapmak,Parke şantiyesinde ürettiği veya dışarıdan satın aldığı beton bordür taşı ve beton parke taşı ile alt yapısı tamamlanmış yollara döşeme işlemini yapmak ve yaptırmak.Belediyeye ait araç ve iş makinelerinin akaryakıt ihtiyacını karşılamak üzere gerekli iş ve işlemleri yapmak, bunlarla ilgili giriş çıkış kayıtlarını tutarak takip etmek,Yol ve kaldırımların sürekli hizmette olması için gerekli bakım ve onarımı yapmak veya yaptırmak,Belediyeye ait yapıların tadilatı elektrik bakım ve onarım işlerini yapmak veya yaptırmak.Belediye Encümen kararı ile muhtaç sahibi şahısların oturdukları konutların bakımını, tamirini, tadilatını yapmak veya yaptırmak,Belediye sınırları içindeki okul binalarının ve bahçesinin, muhtarlık binalarının, kırsal Mahallelerdeki kamu alanlarının bakım ve onarım ve düzenlemesini yapmak ve yaptırmak,Gecekondu veya kanunen yerinde korunması mümkün olmayan yapıların yıkım işlerini yapmak/yaptırmak.Belediyeye ait araç ve iş makinalarının verimli çalışmalarını sağlamak talep halinde ve iş durumuna göre görevlendirmeleri yapmak, iş makineleri ile ilgili her türlü tamir, bakım işlerini, akaryakıt teminini sağlamak,Belediye gelirleri Kanununun 86 ve 89. maddeleri gereğince, yol harcamalarına katılma paylarının kanun ve ilgili yönetmelikteki usullere göre hesaplanarak tarh ve tahakkukunu yapmak,Korkuluk imalatı gibi çeşitli demir işlerini yapmak / yaptırmak,Teklifi Müdürlükçe hazırlanan trafikle ilgili işlerde uygulamanın projeye uygunluğunu denetlemek,

HABERLER


 • 3.ETAP TOKİ

      Başkan GAGA ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte ilçemizde tamamlanan 2. Etap Toki konutlarından sonra 3. Etap TOKI konutları için imar planı çalışmalarına başlamış bulunmakta ve kısa sürede başvuruda bulunulacaktır.

  DEVAMINI OKU
 • Müstecap Mahallesindeyiz

      Başkan Gaga, Müstecap Mahallemizde devam eden çevre düzenleme ve parke taş döşeme çalışmalarını yerinde kontrol ederek Mahalle Muhtarımız ve kıymetli hemşehrilerimiz ile bir araya geldi.

  DEVAMINI OKU
 • Üretime Devam Ediyoruz

      Ahşap ve Metal İşleri İmalat Atölyemizde üretime devam ediyor.    Parklarda, caddelerde, meydanlarda ve vatandaşlarımızın toplu kullanım alanlarında kullanacakları bankları Belediyeye ait marangoz atölyesinde üreterek vatandaşlarımızın kullanımına sunuluyor.Tecrübeli ve işinde uzman personelimizin görev aldığı marangoz atölyesinde, dışarıdan hizmet almadan ve ekstra bütçe ayırmadan bankları kendi üretiyor. 

  DEVAMINI OKU
 • Orhanlar Panayıra Hazır

      Başkan Orhan GAGA ve beraberindeki heyet ile birlikte Orhanlar Mahallemizde devam eden parke taş döşeme ve panayır alanının çevre düzenleme, çalışmalarını yerinde kontrol ederek 13-14 Haziran tarihlerinde mahalle de yapılacak panayır için gerekli talimatlarını verdi. Katılımın yüksek olması beklenen panayırın eksiksiz yapılabilmesi için belediye ekipleri aralıksız çalışmalarına devam etmektedir.

  DEVAMINI OKU
 • Balya Yağlı Pehlivan Güreşleri

      2.sini düzenlediğimiz Balya Yağlı Pehlivan Güreşlerinde olumsuz hava şartları sebebiyle bozulan güreş sahamızda gerekli çalışmalar devam ediyor. 6 Haziran 2023 Salı günü tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz